Mariusz przed namiotem
(c) fot. J. Różycki

Gdzie spać?
To co znajdziesz tu o noclegach pisane było po wyprawach do Paryża i do Londynu, a także po dwóch wyprawach po Polsce. Od tego czasu byłem jeszcze na dwóch wyprawach - do Wenecji i do Kopenhagi. Tam zasady noclegu zmieniły się diametralnie - prawie zawsze Camping, choć również kilka razy zdarzyły się noclegi "na dziko".

O spaniu w cywilizowanych warunkach poczytasz w opisie wyprawy do Wenecji.

Na kolejnej wyprawie - w 2002 roku - po Szwajcarii znów było spanie na dziko.

Często (a na niektórych wyprawach ZAWSZE!) ¶pimy w namiocie rozbitym "na dziko". Ważne s± jednak zasady ukrywania tego przed wzrokiem niepowołanych. A więc obojętnie czy jest to w Polsce, w Niemczech, w Belgii, Holandii, Francji czy Anglii zawsze robili¶my to w miejscach ustronnych, ukrytych przed wzrokiem ludzi. Przeważnie był to jaki¶ las lub lasek, albo jakie¶ pole za krzakami, albo jeszcze inne ustronne miejsce.

Lepiej nie spotykać się z policj± - zwłaszcza w nocy!!!

W Anglii za Chiny nie mogli¶my takiego miejsca znaleĽć, jako¶ jednak przeleĽli¶my przez płot z rowerami na jakie¶ nieużytki - te cholery wszystko maj± ogrodzone.
A już nie wspomnę jaka spowiedĽ była zanim nas wpu¶cili do siebie... przeczytaj o tym w opisie naszej wyprawy...tutaj.Spytasz pewnie gdzie w takim razie się myć?
- można nie myć się wcale ;)
- można myć się na stacjach benzynowych (jak robili¶my to z Mariuszem w czasie wypraw do Paryża i Londynu - zero problemu,
- można myć się w strumykach i strumieniach jak robili¶my to w czasie wyprawy po Szwajcarii (woda może mieć ok. 5-6 st. C)


Inne Porady:
Jak jechać,
Jaki zabrać sprzęt,
Jak wracać.